شارژ کارتریج خوب است یا بد؟

آیا باید کارتریج را شارژ کرد یا یک نمونه نو خریداری کنیم؟ این سؤالیست که شاید برای بسیاری از دارندگان ماشین‌های اداری مطرح شود. پرینتر از جمله ماشین‌های اداری پرمصرفی است که در شرکت‌ها، سازمان‌ها، ادارات، مدارس و … مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما بعد از تمام شدن اولین کارتریج، وقت آن رسیده که به فکر کارتریج جدید باشید. اما با وجود قیمت‌های بالایی که در بازار شاهد آنها هستیم، آیا خریدن کارتریج جدید، صرفه اقتصادی دارد؟

آیا به شارژ کارتریج قدیمی خود فکر کرده‌اید؟

حالا مسئله‌ای که ما قصد داریم تا به آن پاسخ دهیم، این است که آیا بعد از تمام شدن پودر، کارتریج را شارژ کنیم یا یک نمونه جدید خریداری کنیم؟

برای پاسخ به این سؤال باید دو نوع کارتریج را در نظر بگیریم:

  1. کارتریج‌های لیزری یا پودری
  2. کارتریج‌های جوهرافشان

کارتریج‌های جوهرافشان حاوی جوهر مایع هستند. وقتی این مایع خشک می‌شود، به معنای این است که دیگر دستگاه شارژ ندارد. کارشناسان کارتریج و پرینتر، شارژ کردن کارتریج جوهری را توصیه نمی‌کنند و معتقدند که بعد از اتمام، باید یک کارتریج جدید، جایگزین آن شود. زیرا برای شارژ آن، باید بدنه‌اش را سوراخ کنید و با استفاده از سرنگ، جوهر را داخل بدنه تزریق کنید. از طرفی به دلیل اینکه باید هد آن هم تمیز شود، ناخودآگاه آسیب جزئی خواهند دید. همین دو مورد باعث می‌شود علاوه بر اینکه کیفیت چاپ مانند قبل نباشد، به احتمال زیاد دستگاه شما هم آسیب ببیند. در چنین مواقعی باید به فکر تعمیر پرینتر باشید.

اما این قضیه در خصوص کارتریج‌های تونر کمی متفاوت است. برای اینکه بدانیم که آیا می‌توان این نوع را به صورت مجدد شارژ کرد یا خیر، باید چند نکته را در نظر بگیرید:

  • کارتریج‌های لیزری از قطعاتی مانند درام و مگنت تشکیل شده‌اند. این قطعات مصرفی هستند. در هر بار پرینتی که شما می‌گیرید، این قطعات هم مصرف می‌شوند. برای همین وقتی رنگ و حالت آنها را در روز اول با زمان تمام شدن شارژ مقایسه می‌کنید، خیلی با هم اختلاف دارند. باید گفت که در صورت شارژ حتی اگر بهترین پودر را هم استفاده کنید، نمی‌توانید توقع کیفیت بالا و همانند یک نمونه نو را داشته باشید. برای اینکه درام و مگنت کهنه شده و کیفیت را کاهش می‌دهند.
  • تمامی شرکت‌های اصلی از پودرهای مخصوص و اورجینال استفاده می‌کنند. بیشتر پودرهایی که در بازار وجود دارند، کیفیت لازم را ندارند. البته کیفیت از این لحاظ که ترکیب شیمیایی آنها با ترکیب اولیه شرکت سازنده اختلاف دارند. گرچه حتی پودرهای طرح هم کیفیت خوبی دارند. پس برای شارژ کارتریج، از بهترین برندهای پودر بازار استفاده کنید.
  • از کارشناس ماهر و باتجربه کمک بگیرید. برخی افراد تجربه کافی برای شارژ کارتریج را ندارند. برای شارژ کارتریج، باید تمام قطعات آن را باز کرده و تمام تونرهای باقیمانده داخل مخزن و تونرهای سوخته را خارج و با دستمال آن را تمیز کرد. برخی از افراد سودجو، اقدام به خالی کردن باقیمانده تونر داخل مخزن نکرده و پودر جدید را به آن اضافه می‌کنند. یا اینکه مخزن تونر را کامل پر نمی‌کنند. این روش کاملا غیراخلاقی است و توصیه می‌شود که عملیات شارژ کارتریج خود را به افرادی با مهارت کافی بسپارید یا از سامانه آچارباز برای شارژ کارتریج در محل استفاده کنید.

حال کارتریج را شارژ کنیم یا خیر؟

شارژ کارتریج یک روش اقتصادی برای تامین مواد مصرفی پرینتر است. البته برای کسانی که از چاپگر خود برای کارهای گرافیکی و تخصصی استفاده می‌کنند، بهتر است روش شارژ کارتریج را انتخاب نکنند. بعد از شارژ، کیفیت چاپ چیزی بین 1 تا 10 درصد کاهش می‌یابد. پس اگر کیفیت چاپ برایتان خیلی اهمیت ندارد و از پرینتر، فقط برای چاپ نامه‌ها و اسناد اداری استفاده می‌کنید، بعد از اتمام تونر، می‌توانید آن را شارژ کنید.

با این روش، تا مقدار قابل توجهی در هزینه‌های چاپ صرفه جویی خواهد شد.

تعمیر به موقع پرینتر در کیفیت چاپ موثر است؟

یکی از راه‌های به حداقل رساندن مصرف جوهر در پرینتر، سرویس و تعمیر پرینتر است که باید به صورت دوره‌ای و مداوم انجام شود. چاپ شدن نقطه و خطوط اضافی روی برگه، نشت جوهر و پودر داخل پرینتر و مواردی از این قبیل، موجب مصرف بیش از حد جوهر می‌شود. در نتیجه پرینتر شما خیلی سریع‌تر از زمانی که باید، هشدار اتمام کارتریج را می‌دهد. برای حل این مشکل، تنها راهی که می‌توان انجام داد، تعمیر پرینتر است. با سرویس دوره‌ای، مشکلات کوچک و جزئی پرینتر مشخص شده و با هزینه‌ای بسیار محدود، برطرف می‌شوند.

اما پرینتر باید توسط کسی تعمیر شود که مهارت و تخصص کافی برای این کار دارد. سامانه آچارباز با در اختیار داشتن کارشناسان متخصص و مجرب در زمینه تعمیر ماشین‌های اداری، خدمات تعمیر و سرویس را در حضور مشتری انجام می‌دهد. اگر شما برای تعمیر دستگاه خود زمان کافی ندارید، با ثبت درخواست تعمیر آن، دستگاه در محل شما و در حضورتان تعمیر خواهد شد.

منبع: https://a4baz.com

دیدگاه خود را بگذارید